Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Edytorski sukces uczennic ZSP Drewnica! Drukuj Stworz PDF

Przez cały ubiegły rok szkolny grupa uczennic z naszej szkoły ciężko pracowała nad… powstaniem książki!

Milena Ambros, Zuzanna Andrzejewska, Wiktoria Burczyńska, Viktoria Chmiel,  Patrycja Molęda, Patrycja Ostaszewska i Martyna Wróbel na zajęciach bibliotecznych z p. Anną Krokosz napisały, przygotowały do druku i wydały własną książkę!

Całe przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach „Lekcji z pomysłem” i dzięki pozyskanym z Fundacji „Kreatywna Edukacja” środkom na wydruk kilkunastu sztuk książki. Bez tego wsparcia wykonanie zadania nie byłoby możliwe.

Nasz zespół edytorski zanim stworzył własną publikację, przeszedł kilka spotkań edukacyjnych w bibliotece, zdobywając wiedzę na temat historii pisma i książki, budowy książki oraz szkolenia z działania programu MS Word (poznanie nowych, przydatnych w pracy redaktorskiej funkcji), a także zapoznające z działaniem platformy Ridero.pl, na której tworzyliśmy pliki. 

Dopiero po takim przygotowaniu teoretycznym mogłyśmy zabrać się do pracy nad stworzeniem własnej książki. Zespół podzielił role i zadania pomiędzy poszczególne osoby – autorzy pisali utwory, ilustrator wykonał rysunki, korektorzy sprawdzali sobie wzajemnie poprawność tekstów, zespół ds. okładki zaprojektował wspólnie okładkę.  Dzięki temu uczennice poznały cały proces tworzenia książki, dowiedziały się jak trudna i szczegółowa jest to praca, bo nawet sprawa wyboru kroju pisma czy koloru czcionki stanowiły nie lada wyzwanie. Nad całością pracy czuwał redaktor naczelny – bibliotekarz, a cykliczne spotkania zespołu w bibliotece i konsultacje indywidualne coraz bardziej przybliżały prace do finalnego dzieła.

I w końcu, po mozolnej i wymagającej pracy, pod koniec ubiegłego roku szkolnego zespołowi udało się zakończyć projekt i wysłać książkę do druku. W wakacje otrzymaliśmy paczkę z publikacją.

 „Opowieści szkolne”, bo taki tytuł nosi nasza publikacja, jest dostępna tylko i wyłącznie do wypożyczenia w naszej szkolnej bibliotece, nie będzie możliwe zakupienie w księgarni. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wypożyczania książki i zapoznania się z twórczością naszych Autorek ;)

Cała społeczność ZSP w Drewnicy jest dumna tego edytorskiego sukcesu naszych Uczennic. Gratulujemy Autorkom pomysłu, zapału do pracy i wytrwałości w spełnieniu marzenia o własnej książce

A. Krokosz

Liczba wyświetleń: 367