Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Zostań współorganizatorem wakacji w Polsce dla dzieci polskiego pochodzenia z Syberii. Drukuj Stworz PDF

DZIECI Z WIERSZYNA W POLSCE

Szanowni Państwo,

W lipcu br. FUNDACJIA ROMUALDA KOPERSKIEGO organizuje pobyt w Polsce dla grupy dzieci i młodzieży z Syberii ze wsi Wierszyna koło Irkucka. To potomkowie polskich migrantów, którzy przybyli na Syberię 100 lat temu.

Fundacja zwraca się z prośbą o finansowe wsparcie omawianego projektu.

 

Wielu młodych ludzi z Wierszyna, nad wyraz czujących się Polakami, władających polskim językiem nigdy nie była w ojczyźnie przodków. W większości przypadków barierą są koszty podróży i pobytu w kraju dziadków.  Biorąc powyższe pod uwagę Zarząd FUNDACJI ROMUALDA KOPERSKIEGO postanowił zebrać środki i w okresie letnim 2012 zorganizować pobyt w Polsce ok. 10-osobowej grupie dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat, a także ich opiekuna. Gmina Stegna jest również zaangażowana w pobyt dzieci w Polsce.

 

Więcej informacji oraz numery kont znajda Państwo na stronie fundacji http://frk.com.pl

 

Za wszelką pomoc finansową pozwalającą zrealizować w/w projekt z góry serdecznie dziękujemy.

 

Wierszyna (ros. Вершина) – wieś na Syberii nad rzeką Idą (Ида) położona około 100 kilometrów na północ od Irkucka. Jest to jedno z niewielu miejsc poza granicami Polski, w którym niemal wszyscy mieszkańcy posługują się językiem polskim – są to potomkowie emigrantów głównie z rejonów Małopolski i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy osiedlili się tu około 1910 roku. W Wierszynie oraz przyległych wioskach – Dundaj (Дyндай), Honzoj (Хонзой) i Naszata (Нашата) – mieszka łącznie około 120 polskich rodzin; wraz z kilkoma rodzinami buriackimi i rosyjskimi jest to około 1000 osób. Działa tu wiejska szkoła (zajęcia prowadzone są w języku polskim), polski drewniany kościółek oraz od 2004 roku Dom Polski, pełniący funkcję domu kultury i miejsca spotkań mieszkańców.

 

FUNDACJA ROMUALDA KOPERSKIEGO
ul. Beniowskiego 36/2
80-382 Gdańsk
tel: 58 5581951
kom: +48 501155955
e-mail: frk@frk.com.pl 

Liczba wyświetleń: 1115