Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

SzlaQ MennonITów Drukuj Stworz PDF


Ruszyliśmy z nowym projektem SzlaQ MennonITów!

W ramach tego projektu podopieczni Stowarzyszenia TALENT stworzą portal upowszechniający wiedzę o Mennonitach – jedyny taki portal poświęcony działalności tej grupy na terenie północnej Polski!

W celu zgromadzenia informacji o historii i kulturze omawianej grupy, zostaną zorganizowane dwie wycieczki, w trakcie których uczestnicy poznają materialne ślady działalności Mennonitów na terenie Żuław i okolic, wezmą udział w lekcjach muzealnych oraz zrobią zdjęcia w trakcie przebywania szlaków pieszo-rowerowych, które potem zostaną wykorzystane jako materiał do tworzenia interaktywnej mapy strony.

Ale kim byli Mennonici…?

Polsce mennonici osiedlali się między innymi na Żuławach w Dolinie Dolnej Wisły, oraz w Kazuniu koło Warszawy, na terenach dotychczas niezamieszkanych, dając początek tzw. kolonizacji olęderskiej. Byli niezwykle pracowici, wykazywali się ogromną zręcznością i kunsztem, jeśli chodzi o osuszanie bagien, w ciągu stu lat udało im się osuszyć znaczny obszar ziemi. Mennonici skupiali się w gminach flamandzkich i fryzyjskich. Stworzyli kulturę o niezwykle surowych obyczajach i zasadach, ich „religią” była praca.(Wikipedia)

Liczymy, że projekt z powodzeniem wpłynie pozytywnie na kształtowanie świadomości kulturowej w obrębie swojego rejonu zamieszkania u najmłodszych.

Chcemy wspierać naszych młodych informatyków, dając im przykład mennonickiej cierpliwości i wytrwałości jako cechy bardzo ważnej również dla ich rozwoju zawodowego. Zapraszamy do udziału w projekcie 

http://talent.edu.pl/?attachment_id=3477

Liczba wyświetleń: 1070