Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Program "Nowoczesny Patriotyzm" - spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta z młodzieżą Drukuj Stworz PDF

W piątek w ramach programu „Nowoczesny Patriotyzm” Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski spotkał się z dziećmi i młodzieżą w Zespole Szkół w Stegnie (województwo pomorskie).

 

Jako Honorowy Wolontariusz minister Michałowski rozmawiał z uczniami o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z działalności publicznej.

 

Zdaniem ministra, istota współczesnego patriotyzmu polega na jego dobrowolności i poczuciu wspólnoty. - Nowoczesny patriotyzm to coś, co daje nam radość bycia razem w naszym otoczeniu, w naszej miejscowości, z naszymi przyjaciółmi. Niezależnie od tego, że są między nami różnice wieku, płci, poglądów politycznych, mamy coś, co nas łączy – wspólne korzenie. To jest właśnie to, co nas łączy, a nie dzieli. Z każdym człowiekiem można znaleźć linię porozumienia. – podkreślał Szef Kancelarii Prezydenta RP. Patriotyzm, zdaniem ministra, to także wspólna radość z tego, z czego możemy być dumni.

 

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W jego ramach od poniedziałku w Zespole Szkół w Stegnie młodzi wolontariusze, studenci z Rzeszowa, Monika Strugała, Zbigniew Dworak, Dominika Latańska prowadzili zajęcia dla młodzieży.

 

Uwieńczeniem projektu było piątkowe spotkanie, podczas którego uczniowie wraz z Honorowym Wolontariuszem grali m.in. w "Familiadę", a pytania dotyczyły wiedzy o Polsce. W spotkaniu uczestniczyła również Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska oraz dyrektor Zespołu Szkół w Stegnie Renata Cichosz.

 

Podczas zajęć dzieci pokazywały prace plastyczne wykonane w trakcie warsztatów z wolontariuszami, a także tańczyły z Ministrem Michałowskim poloneza.

 

- Celem akcji „Nowoczesny Patriotyzm” jest to, żebyśmy pamiętali, gdzie są nasze korzenie, jak wyglądała nasza przeszłość i kim jesteśmy. I choć różnimy się w najróżniejszy sposób - mamy różne wyznania, poglądy polityczne, pracujemy w różnych miejscach, to mamy wspólny mianownik. Jest o wiele więcej rzeczy, które nas łączą i ważne, żeby to dzieci wiedziały - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Jacek Michałowski.


Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta patriotyzm to "nie tylko płakanie nad naszą historią i klęskami narodowymi". - Powinna być też radość z tego, że przez ostatnie ponad 20 lat udało nam się zbudować kraj, gdzie nie ma komunizmu, przemocy; gdzie mamy demokrację, gdzie ludzie pracujący mogą mieć to, na co zasługują. Oczywiście jest tak, że jednym jest łatwiej, a drugim trudniej. I patriotyzm to jest też między innymi to, żeby pamiętać o tych, którym jest trudniej i im pomagać – dodał minister Michałowski.
 

Artykuł ze strony: http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,321,program-nowoczesny-patriotyzm-spotkanie-szefa-kancelarii-prezydenta-z-mlodzieza.html

Liczba wyświetleń: 1082