Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

"NIE DLA CZADU" ruszyła ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna Drukuj Stworz PDF

"NIE dla czadu" - konferencja prasowa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych

 

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, Stanisław Rakoczy, podsekretarz stanu w MSW oraz gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP, konferencją prasową oficjalnie rozpoczęli ogólnokrajową akcję społeczno-informacyjną „NIE dla czadu”. Patronem akcji jest Minister Spraw Wewnętrznych.


Konferencja zorganizowana została 24 października 2012 r. w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.


Akcja informacyjna „NIE dla czadu” rozpoczęła się na kilka dni przed nadejściem pierwszych mrozów i potrwa do końca marca 2013 r. Liczymy, że dzięki opracowanym materiałom i wspólnemu wysiłkowi wszystkich zainteresowanych włączeniem się do akcji, uda się uniknąć wielu tragedii, jakie niesie ze sobą „cichy zabójca”.

 

Tylko od listopada 2011 r. do marca 2012 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy wyjeżdżali do 3700 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 1800 osób zostało poszkodowanych, a aż 106 poniosło śmierć.

 

Podczas konferencji omówiona została ww. akcja, planowane w związku z nią działania, pokazane zostały tragiczne statystyki na przestrzeni ostatnich lat, podkreślono rolę Państwowej Straży Pożarnej we wspomnianym projekcie. Zaprezentowana została również ulotka informacyjna, przygotowana przez Wydział Informacji i Promocji KG PSP oraz wyświetlony film zrealizowany przez Komendę Miejską PSP w Radomiu, obrazujący zagrożenie związane z czadem i najczęściej popełniane błędy, które mogą być tragiczne w skutkach. Ulotka wydrukowana w ilości 300 000 trafi do komend wojewódzkich, powiatowych i miejskich PSP, które będą ją rozpowszechniały m.in. w urzędach, szkołach i w parafiach. Korporacja Kominiarzy Polskich również włączy się we wspólne działania - przekazana zostanie partia ulotek, która wręczana będzie podczas kontroli i przeglądów przewodów kominowych. Ulotka w wersji do druku dostępna jest również na stronie internetowej Komendy Głównej PSP, jak również na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

Partnerem przedsięwzięcia jest Program I Polskiego Radia, który już dziś, tj. 24 października br., rozmową z komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej rozpoczął działania w ramach akcji. Na antenie Polskiego Radia akcja będzie trwała przez 25 kolejnych dni (bez niedziel) i właśnie w tym czasie słuchacze będą mogli otrzymać 250 czujek tlenku węgla, ufundowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

 

Gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz podczas konferencji powiedział m.in. o zagrożeniu tlenkiem węgla, jak zapobiegać zatruciu, jakie są jego objawy i gdzie w razie potrzeby szukać pomocy. Zauważył także, że tylko od 15 września br. , czyli w ostatnich 5 tygodniach, wskutek zatrucia czadem śmierć poniosło już 8 osób i w każdym z tych przypadków tragedii można było uniknąć! A przecież to dopiero początek sezonu grzewczego. Wskazał jak ważne jest więc dotarcie z informacjami dotyczącymi tlenku węgla do jak najszerszej grupy ludzi i jak istotna jest tu rola mediów.


Komendant główny PSP przypomiał również o konieczności dokonywania okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnych i czyszczeń przewodów kominowych, przedstawił również nieprawidłowości z jakimi najczęściej spotykają się strażacy, wyjeżdżając do tego rodzaju zdarzeń, co należy robić, a czego nie wolno – omówił istotne elementy jakie muszą być zachowane, by nie dopuścić do zatrucia. Demonstrując działanie przykładowej czujki tlenku węgla i nazywając ją „małą inwestycją w duże bezpieczeństwo”, zaapelował do wszystkich, by zadbali o własne bezpieczeństwo, stosując się do przekazanych wskazówek, rad i zaleceń.

 

 Źródło: straz.gov.pl

 

Informacja „Nie dla czadu 2012”

Film: – Jak doszło do zatrucia?

Film radomskich strażaków:- Cichy zabójca.

Film:- Czad cichy zabójca.

Ulotka „Nie dla czadu”

Wpływ stężenia tlenku węgla (czadu) w powietrzu na organizm człowieka wg. CIOP-BIT

Statystyka zdarzeń związanych z tlenkiem wegla.

 

 

Liczba wyświetleń: 858