Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Obniżenie wieku szkolnego Drukuj Stworz PDF

Minister Edukacji Narodowej Krystyna Szumilas w swoim liście do wójtów i przedstawicieli samorządu lokalnego zwróciła uwagę na to, że obniżenie wieku szkolnego to cywilizacyjna zmiana, która pozwala na lepsze przygotowanie dzieci do wyzwań w dorosłym życiu. Wrzesień 2014 r. jest ostatecznym terminem, w którym zostanie wprowadzony obowiązek szkolny dla sześciolatków.

 

 

Przyszły rok szkolny jest ostatnim, w którym rodzice dzieci sześcioletnich samodzielnie zdecydują o rozpoczęciu przez ich dzieci nauki w szkole. Podejmowane przez nich decyzje będą miały wpływ nie tylko na organizację roku szkolnego 2013/2014, ale również roku 2014/2015. Pani Minister prosi, aby wójtowie, przedstawiciele samorządu lokalnego, dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli i szkół przedstawili rodzicom korzyści, jakie wynikają z wcześniejszego rozpoczynania nauki oraz pomogli rodzicom w podjęciu decyzji o wcześniejszej edukacji szkolnej, a dzieciom w przekroczeniu progu szkolnego.

 

W gminie Stegna - podczas realizacji projektu dofinansowanego ze środków MEN pn. Realizacja szkolnych projektów promujących przyjazną adaptację dzieci w edukacji szkolnej - pięcioletnie dzieci miały okazje zboczyć jak wygląda nauka w szkole, a ich rodzice mogli zaobserwować, jak radzą sobie ich pociechy. Podczas warsztatów, pogadanek i prelekcji rodzice mogli zdobyć interesujące ich informacje na temat rozwoju ich dzieci.

 

Rodzice zainteresowani posłaniem swojego dziecka wcześniej do szkoły, mogą zasięgnąć na ten temat informacji u dyrektorów i nauczycieli szkół lub przedszkoli. Wiele informacji na ten temat znajduje się również w Internecie, np. na stronie internetowej MEN lub ORE:

- www.men.gov.pl/mam6lat

- http://ore.edu.pl w zakładce „Sześciolatek w szkole”.

 

Pani Minister zachęca do wzięcia udziału w II edycji konkursu „Mam 6 lat”, którego celem jest upowszechnianie najciekawszych doświadczeń rodziców i ich dzieci, które poszły do szkoły, jako sześciolatki. W drugiej edycji konkursu przygotowano trzy moduły skierowane do rad rodziców przedszkoli, rad rodziców szkół oraz do dzieci, które jako sześciolatki poszły do szkoły. Szczegółowe informacje (regulamin konkursu, arkusz zgłoszeniowy) znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku: http://www.kuratorium.gda.pl/index.php?c=16&d=9460.

Liczba wyświetleń: 1080