Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Grupa zabawowa MATRIOSZKI Drukuj Stworz PDF

Od marca 2012 roku na terenie gminy Stegna funkcjonuje grupa zabawowa Matrioszki. Powstała w zakresie ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Od serca dla dziecka" realizowanego we współpracy z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego, a lokalnie z inicjatywy jej koordynatoraki i animatorki Magdaleny Natkańskiej.

Swą działalność grupa rozpoczęła dwudniomym szkoleniem Zabawa ? podstawowa aktywność dziecka, które przygotowało chętne mamy do prowadzenia grupy zabawowej, której celem jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci, aktywizacja i integracja lokalnego społeczeństwa oraz wzajemne wsparcie jej członków.

Grupa zabawowa Matrioszki to otwarta grupa rodziców (głównie mam) i dzieci, którzy spotykają się w soboty w szkole podstawowej w Jantarze, aby wspólnie spędzać czas w sposób twórczy i edukacyjny. Rodzice samodzielnie tworzą program zajęć, przygotowują i prowadzą zajęcia (oraz bufet). Spotkania są bardzo ciekawe, intensywne, towarzyszą im radość i entuzjazm dzieci oraz zadowolenie i satysfakcja rodziców. Najmłodsze z dzieci ma 11 miesięcy a najstarsze 11 lat. Z tej różnicy często wynikają bardzo ciekawe interakcje. Wśród gier i zabaw są aktywności językowe, plastyczne, muzyczne i ruchowe. Dotychczasowe, przykładowe obszary tematyczne przeprowadzonych zajęć to: barwy, kule, rzeźba, sport, pory roku, las, gotowanie, warzywa i owoce czy bezpieczeństwo na drodze (w tym spotkanie z policjantem). Grupa nie pomija również tradycyjnych okazji i tak wspólnie bawiła się już z okazji Mikołajek czy balu karnawałowego. Czasami wychodzi w teren ? w wakacje spacerowała nad morze i tam wspólnie piknikowała, a w październiku w towarzystwie ornitologa poznawała i podziwiała miejscowe ptaki i ich zwyczaje oraz te, które były tu tylko przelotem. W planach ? wspólne wyjazdy kulturalne i edukacyjne.

 

Grupa chętnie przyjmuje do swojego grona mamy aktywne, twórcze, a przede wszystkim odpowiedzialne. Zapraszamy!

 

Nasza galeria zdjęć: https://picasaweb.google.com/104465514855552166069/GrupaZabawowa?authkey=Gv1sRgCIaN6dPf2vjTYg

Liczba wyświetleń: 847