Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Spektakl "Bleee" - Teatr Tańca i Ruchu Pasja Drukuj Stworz PDF

14 marca 2013 r. Teatr Tańca i Ruchu Pasja wystąpił dla młodzieży szkolnej na sali widowiskowej w Mikoszewie, gdzie przedstawili bajkę autorstwa Maliny Prześlugi pod tytułem „Bleee…”.


 

 

Spektakl powstał w ramach projektu „Lato w teatrze”. Młodzi aktorzy przygotowywali się do występu w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim tylko przez dwa tygodnie.  Wyreżyserowanie sztuki w tak krótkim czasie jest niesamowitym wyzwaniem. Podjął się go Radosław Natkański - twórca Teatru Tańca i Ruchu Pasja. Pod czujnym okiem tego charyzmatycznego i utalentowanego choreografa, młodzież szlifowała swoje umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne.

 

Głównym bohaterem dramatu „Bleee…” jest Franek - paź królowej drugiego i pół stopnia, który całe życie marzył by grać na trąbce, ale nie mógł tego robić, bo miał obowiązek służyć stale nieobecnej królowej motyli. Franek odważa się zakwestionować istnienie królowej motyli, co spotyka się z ogólnym niezrozumieniem i oburzeniem obywateli motylego państwa. Paź próbuje przekonać inne motyle do swoich racji poprzez zadawanie im pytań: Jak wygląda królowa? Czy ktoś ją w ogóle widział? Czy królowa w ogóle istnieje? Za wypowiedzenie posłuszeństwa i niewiarę w istnienie królowej niepokorny paź stanął przed motylim sądem i został skazany na zamknięcie na pętli autobusowej przy ulicy Kaczej. W starym autobusie nr 64 ma on dokończyć swego żywota poprzez uduszenie lub rozbicie się o szybę. Młody paź przyjmuje wyrok ze spokojem i  godnością. Woli zginąć niż wierzyć w coś czego nie ma.

 

W „nowym domu” młody paź królowej nie jest jednak sam, gdyż autobus zamieszkuje spora grupa oryginalnych mieszkańców tj.: Daria - tłusta larwa motyla, Wiktor - pająk bez nóg, Mańka - osa bez żądła, Antonio i Banderas - dwa karaluchy, Komar - który ciągle śpi i Bleee - o którym nic bliżej nie wiadomo. Część owadów mieszka tutaj z wyboru, a inni to takie same wyrzutki społeczne jak paź królowej. Większość z nich nie wierzy w siebie i czuje, że są grubi, brzydcy i niepotrzebni.

 

W autobusie, o którym istnieniu zapomniał świat rozpoczyna się niezwykła historia, która uczy czym jest przyjaźń i tolerancja. Spektakl uczy także wiary w siebie i we własne marzenia. Zachęca do porzucania utartych norm i szukania własnego talentu. Pokazuje, że piękno jest w każdym z nas.

 

Na końcu do gimnazjalistów przemówił reżyser i choreograf spektaklu - Radosław Natkański. Przedstawił aktorów, zachęcił młodzież do przyjrzenia się im, gdyż część z nich to ich koleżanki i koledzy ze szkoły podstawowej i z gimnazjum, którzy znaleźli w życiu swoją pasję i swój talent. To młodzież z ambicjami, której chce się coś osiągnąć, a nie tylko siedzieć przed telewizorem. Młodzi aktorzy mogą być dla innych przykładem i dowodem, że nie ważne jest skąd się pochodzi, jak się wygląda, bo w życiu najważniejsza jest wiara i chęć działania, wtedy wszystko można osiągnąć.

 

Żaden opis nie zastąpi jednak wrażeń jakie daje obejrzenie spektaklu. Ciekawa, nieco mroczna sceneria i znakomicie dobrana muzyka wprowadza nas w odpowiedni nastrój, uruchamia nasze emocje i wyostrza zmysły. Fantastyczny dobór piosenek, sporo tańca na wysokim poziomie i niesamowicie dojrzała gra aktorska młodych wykonawców dopełniają resztę.

 

Sztuką byli zachwyceni zarówno dorośli, jak i młodzież szkolna, która jest bardzo wymagająca widownią, widać było, że wszyscy są pod wielkim wrażeniem. Dowodem na to, jak wciągająca była sztuka, jest choćby to, że nikomu z gimnazjalistów nie przyszło do głowy by przeszkadzać w przedstawieniu.

 

Blee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - PasjaBlee - Pasja

Liczba wyświetleń: 1474