Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Zakaz stosowania materiału siewnego odmian genetycznie zmodyfikowanych Drukuj Stworz PDF

Szanowni Państwo,

 

Od 28.01.2013 r. na terenie Polski obowiązują Rozporządzenia Rady Ministrów, które jednoznacznie zabraniają stosowania materiału siewnego wszystkich odmian genetycznie zmodyfikowanych kukurydzy MON810, jak i materiału siewnego odmiany ziemniaka AMFLORA.

 

Odmiana kukurydzy transgeniczna tzw. GMO charakteryzuje się odpornością tylko na jeden szkodnik kukurydzy –omacnicę prosowiankę. Nie potrzebujemy tej technologii. Zmianowanie, dobra do dawna stosowana praktyka rolna skutecznie eliminuje nie tylko omacnicę prosowiankę, ale także większość szkodników kukurydzy.

 

Za nielegalną uprawę kukurydzy GMO odpowiedzialni i karani będą tylko rolnicy, gdyż materiał siewny można sprzedać i kupić, ale nie można go zastosować.

 

 

Producenci, dostawcy materiału siewnego mają prawo dopiero od 28.01.2013 r. sprzedawać swój materiał siewny (ziarno) kukurydzy genetycznie zmodyfikowanej MON810.

Dopuszczony jest obrót materiałem siewnym GMO, to gwarantuje międzynarodowym korporacjom nasze prawo, ale równocześnie zgodnie z naszym prawem nie wolno stosować materiału siewnego GMO.

 

Kara dla rolnika, to zniszczenie na własny koszt nielegalnej uprawy i kara pieniężna równa 200% cenie materiału siewnego.

 

Producent powinien na opakowaniu informować rolnika, czy jest to naturalny materiał siewny, czy tez GMO.

 

GMO opis kukurydza MON 810, GMO, kukurydza transgeniczna, odmiana odporna na omacnicę prosowiankę, odmiana kukurydzy YieldGard, która zawiera białko owadobójcze, czy obecne już w zeszłorocznych katalogach odmiany Kuratus i Kvalitas YG. Przed ustawą o nasiennictwie, sprzedaż materiału siewnego GMO była nielegalna.

 

Stosowanie materiału siewnego GMO może skutkować wyżej wymienionymi karami.

 

http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Informacje-branzowe-aktualnosci/Zakaz-stosowania-materialu-siewnego-odmian-genetycznie-zmodyfikowanych/

Załączniki

Typ Opis Data Dodał
załącznik Ulotka informacyjna - wersja 2 2013-03-28 10:38:05 Charkiewicz Ewelina
załącznik Ulotka informacyjna - wersja 1 2013-03-28 10:37:47 Charkiewicz Ewelina
załącznik Kampania informacyjna: Polska wolna od upraw GMO 2013-03-28 10:33:54 Charkiewicz Ewelina
załącznik Podstawy prawne wprowadzenia zakazów stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810 i ziemniaka Amflora 2013-03-28 10:33:20 Charkiewicz Ewelina
Liczba wyświetleń: 950