Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Przemówienie Wójta Gminy Stegna z okazji Dożynek Drukuj Stworz PDF

Witam bardzo serdecznie Wszystkich Państwa na dzisiejszych uroczystościach dożynkowych.

Minął rok, dzisiejszą uroczystością dożynek zamykamy tegoroczne żniwa, by  z Matką Boską Siewną otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego.

Podziękujmy za to, co gospodarze z pól zdołali zebrać pomimo różnych  przeciwieństw, dziękuję  za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszące pracy rolnika.

Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to  tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków, świadome, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu.

Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce, które  są dowodem, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.

Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.

Świętujmy więc Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego trudu, pracy na pożytek własny i innych wykonywanej.

Przed chwilą otrzymałam  z rąk starostów dożynek pachnący bochen chleba, upieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi. Trzymając w ręku bochen chleba symbolizujący tegoroczne zbiory, czuje radość i wdzięczność. Chcę w imieniu gminnej społeczności powiedzieć rolnikom - D z i ę k u j ę !

Zgodnie ze staropolską piękną tradycją, chce się podzielić tym chlebem z wszystkimi mieszkańcami powiatu nowodworskiego  oraz z przybyłymi Gośćmi. Niech to dzielenie chleba będzie wyrazem, że stanowimy jedną wspólnotę samorządową. Niech nigdy i nikomu nie zabraknie w naszym powiecie  chleba.

Szanowni Państwo,

Zanim powitam Gości chcę bardzo serdecznie podziękować czcigodnym Księżom za uroczystą, koncelebrowaną Mszę Świętą dziękczynną za plony oraz  w intencji rolników.

Witam wszystkie delegacje z poszczególnych Sołectw oraz Gości, którzy przyjęli zaproszenie.

Dziękuję wszystkim Sołtysom i delegacjom które zorganizowały stoiska promocyjne. 

Życzę Wam rolnicy, mieszkańcy i goście, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Szanujmy go i szanujmy tych dzięki którym go mamy. 

Wszystkim Państwu życzę udanego świętowania.

Liczba wyświetleń: 6813