Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Wieczór autorski Pana Waldemara Nocnego Drukuj Stworz PDF

TRZECIE UJŚCIE WISŁY”

 

 

Z  A  P  R  O  S  Z  E  N  I  E

 

TRZECIE UJŚCIE WISŁY”

(…) W niedzielę i święta z Gdańska o godz. 11.00 wyjeżdżał pociąg, który w „rekordowym” czasie dowoził spragnionych do Jantara (Pasewark), Stegny (Steegen), i Sztutowa (Stutthof). W drogę powrotną, o godz. 18.35 ze Sztutowa wyruszał skład, którym plażowicze z okolicznych miejscowości wracali do domów, a jeszcze 50 min. później, tzw. pociąg bisowy zabierał spóźnialskich. Oba pociągi pokonywały dystans  w równie dobrym czasie 2 godz. i 51 min.! Wkrótce pociągi plażowe, złożone nieraz z 2 parowozów i długich składów wagonów, zyskały dużą sympatię pasażerów, którzy nazywali je Rasender Nehrunger („Pędzący Mierzejanin”). Aż do lat 40. pociągi te kursowały przez cały rok ciesząc się dużą frekwencją, nawet zimą korzystały z nich całe rodziny udające się na zamarznięte kanały, by poszaleć na łyżwach.- fragm..

 

Dyrektor Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku ma zaszczyt zaprosić na Wieczór autorski Pana Waldemara Nocnego, który odbędzie się 26.10.2013 r.  w budynku szkoły o godzinie 17.00.

 Program wieczoru:

1. Przywitanie uczestników spotkania

2. Rozmowa z autorem o książce „Trzecie Ujście Wisły”, możliwość uzyskania wpisu autora  z dedykacją

3. Odczytanie wybranych fragmentów książki

5. Kawiarenka Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum

 

Rozdziały w książce: Przyroda ujścia Wisły; Historia Świbna, Przegaliny i Mikoszewa; Wisła i jej rola w dziejach miejscowości; Rozkwit i zmierzch rybołówstwa; Tragedie ujścia Wisły; Ujście Wisły przyciąga artystów; Rekreacja; Oświata; Religia; Architektura; Rolnictwo.

 

Katarzyna Janowska

Liczba wyświetleń: 899