Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Stegna nominowana do plebiscytu "Gmina Najbardziej Przyjazna Turystom" - zagłosuj na swoją gminę Drukuj Stworz PDF

Właśnie ruszyło głosowanie na Gminę Najbardziej Przyjazną Turystom, w którym udział bierze także GMINA STEGNA.

Od tej chwili wszystko rękach internautów, więc głosujcie i mobilizujcie do głosowania swoich znajomych, bo jest o co walczyć!

Dla zwycięskiej gminy organizatorzy przygotują wyjątkową nagrodę - turystyczną aplikację mobilną.

Link do strony, na której można oddać głos na Stegnę:
www.wspolnota.org.pl/turysta

A oto opis naszej gminy, dzięki któremu dostaliśmy się do finału:

STEGNA: WĘDKARSKI RAJ NIE TYLKO DLA PLAŻOWICZÓW

Dzięki atrakcyjnemu położeniu, wyjątkowemu mikroklimatowi i wspaniałym krajobrazom, gmina zamienia się latem w licznie odwiedzany ośrodek wypoczynkowy. Morze, bogate w bursztyn plaże i pasmo wydm porośniętych borami sosnowymi, to bez wątpienia wielki potencjał tej niewielkiej gminy, ale nie tylko.

 

Turystyka rozwija się tu głównie na obszarze Mierzei Wiślanej, gdzie leżą cztery najważniejsze miejscowości gminy: Stegna, Junoszyno, Jantar i Mikoszewo. Nie oznacza to jednak, że pozostała jej część jest zapomniana. W miejscowościach położonych na południu turystyka opiera się bowiem głównie na agroturystyce, i mimo braku bezpośredniego położenia nad morzem i tutaj można korzystać z uroku i możliwości, jakie daje woda.  Jest ona bowiem wszechobecna na całym terenie gminy – gęsta sieć rzek i kanałów żeglownych (ok. 50 km toru wodnego). Wypływając na wody gminy Stegna można dopłynąć zarówno do Berlina, a stamtąd dalej w głąb Europy, jak i na wschód do Kaliningradu. Tutejsze wody to również raj dla wędkarzy poszukujących przygody z białą rybą, a od maja z drapieżnymi szczupakami. Latem nie lada gratką dla miłośników wędkarstwa, zarówno spławikowego, jak i gruntowego,  jest karpiowe jeziorko w Jantarze, a jesienią wyprawa na grubą rybę nad Wisłę. A dzięki temu, że po sezonie wędkarze znajdą tu bez problemu wolne miejsce w gospodarstwie agroturystycznym gmina zdaje się być rajem dla wędkarzy.

Do gminy Stegna najlepiej dojechać malowniczo położoną kolejką wąskotorową. W sezonie letnim kursuje ona na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna – Mikoszewo – Sztutowo, a dodatkowo w weekendy kolejka startuje z Grudziądza. Po dotarciu na miejsce nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego, w ofercie jest ich bowiem ponad 13 tysięcy. To świetna baza wypadowa nie tylko na piękną, szeroką  i, co ważne, strzeżoną plażę (są wypożyczalnie sprzętu plażowego) czy na ryby. Przez gminę przebiega kilka ciekawych szlaków, od pieszych, rowerowych, po szlaki wodne. Nawet więc, jeżeli do Stegny wybierzemy się przygotowani jedynie na plażowanie, to bez problemu można skorzystać z jednej z wypożyczalni rowerów lub kajaków. Większość takich wypożyczalni funkcjonuje w gospodarstwach agroturystycznych.

Gmina ma w swojej ofercie również ciekawe wydarzenia. Z pewnością warto wziąć udział w Mistrzostwach Świata w Poławianiu Bursztynu czy zobaczyć piękne okazy muszli podczas Święta Muszelki w Stegnie. W miejscowym zabytkowym kościele z pięknie brzmiącymi organami organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Organowy.

 

Gmina Stegna to przestrzeń dla każdej grupy wiekowej. Bursztyn zbliża ludzi, przekazując pozytywną energię, która przekłada się na działania. Gmina dysponuje 13 km plaż, ze strzeżonymi kąpieliskami. W Jantarze odbywają się Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, zaś w Stegnie koncerty Lata z Radiem. Od  lat jesteśmy Letnią Stolicą Radiowej Jedynki. Amatorów żeglarstwa zapraszamy do nowo otwartej Przystani Żeglarskiej w Rybinie. Bardzo prosimy oddajcie głos na magicznie bursztynową gminę Stegna.

 

JOLANTA KWIATKOWSKA

wójt Stegny


Liczba wyświetleń: 968