Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

DZIEŃ KULTURY UKRAIŃSKIEJ - relacja z wydarzenia Drukuj Stworz PDF

W sobotę 26 lipca 2014 odbyła się pierwsza impreza w ramach tegorocznych obchodów Święta Kultury. Przedsięwzięcie zostało zainicjowane, aby propagować nasze lokalne dziedzictwo - kultuowe i historyczne. Wydarzeniem inaugurującym to Święto był Dzień Kultury Ukraińskiej. Mieszkańcy Żuław i Mierzei Wiślanej to przede wszystkim ludność napływowa. Sobotni wieczór został poświęcony mieszkańcom pochodzącym z Ukrainy. Bardzo rzadko mamy sposobność poznania ciekawej i bogatej kultury ukraińskiej, mimo że żyjemy i pracujemy w tej samej społeczności. 

Podczas wydarzenia swoją obecnością zaszczycił nas pan Stefan Dembicki - przewodniczący Oddziału Elbląskiego Związku Ukraińców w Polsce, który wraz z dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie - Izabelą Grudniewską oraz z proboszczem parafii Grekokatolickiej w Cyganku - Żelichowie - Pawłem Potocznym, przywitali zgromadzonych gości. Uczestnicy Dnia Kultury Ukraińskiej podziwiali piękne rękodzieło oraz próbowali pysznych, tradycyjnych, ukraińskich potraw: pieczonych pierogów z soczewicą, gotowanych pierogów z ziemniakami i twarogiem, gotowanych pierogów z kaszą gryczaną i twarogiem, gołąbków z ziemniakami w sosie z suszonych grzybów, ciasta korowaj, bułeczek z makiem, barszczu ukraińskiego, sało oraz chleba bałabuch przygotowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Marzęcina, który został wpisany na listę tradycyjnych produktów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pozostałe potrawy zostały przygotowane przez Związek Ukraińców w Polsce - Koło w Stegnie. W programie imprezy znalazł się także występ energetycznego, folk - rockowego zespołu BERKUT z Olsztyna, który rozgrzał i tak już gorącą Salę Widowiskową GOK w Stegnie do czerwoności.

Mamy świadomość, że gdyby nie wsparcie i zaangażowanie lokalnej społeczności ukraińskiej oraz parafii Grekokatolickiej w Cyganku, nie udałoby nam się zrealizować tego przedsięwzięcia. Dlatego serdecznie dziękujemy paniom ze Związku Ukraińców w Polsce - Koło w Stegnie za przygotowanie potraw oraz wystawy rękodzieła. Dziękujemy także proboszczowi - Pawłowi Potocznemu za promocję wydarzenia oraz pomoc w nawiązaniu kontaktów z ludnością ukraińską i zespołem ;-) Dziękujemy także paniom ze Stowarzyszenia Przyjaciół Marzęcina za upieczenie chleba bałabuch.

Święto Kultury zostało sfinansowane ze środków UE w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

logo

Liczba wyświetleń: 897