Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

NARODOWE CZYTANIE W GMINIE STEGNA Drukuj Stworz PDF

Gminna Biblioteka Publiczna w Stegnie włączyła się w akcję Narodowego Czytania. To już druga edycja Narodowego Czytania w naszej Gminie.  W tym roku spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu Trylogii Henryka Sienkiewicza podczas Dożynek Gminnych w Junoszynie.  Towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i doskonałe humory. Podczas gdy uczestnicy akcji czytali niezapomniane fragmenty Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego w pobliskiej wiosce rycerskiej odbywały się inscenizacje i pokazy walk rycerskich w wykonaniu Regimentu Piechoty Zaciężnej z Malborka.

Wszyscy obecni z zainteresowaniem zasłuchiwali się w pięknym języku Trylogii w wykonaniu zacnych mieszkańców naszej Gminy. Każdego kto kocha książki i pragnął uczestniczyć w tym kulturalnym wydarzeniu zaproszono na scenę.

 „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Włączyliśmy się do wspólnego czytania Trylogii z całą Polską.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za piękne interpretacje czytanych utworów Trylogii - obrazu Polski różnorodnej i wielokulturowej, obrazu naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronik naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Liczba wyświetleń: 722