Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Dożynki Gminne w Junoszynie - RELACJA Drukuj Stworz PDF

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się w niedzielę 7 września w Junoszynie.

Na rozległym placu stanęła profejonalna scena, która została misternie ozdobiona dożynkowymi dekoracjami i wieńcami. Swoje stoiska zaprezentowały także poszczególne sołectwa, a także Dom Pomocy Społecznej MORS, Park Krajobrazowy Mierzeja, DOPR, Fundacja WWF. Dla dzieci przygotowano mnóstwo atrakcji: skakańce, przejażdżki konne, zwiedzanie dożynek z lotu ptaka dzięki wysięgnikowi OSP, a także najróżniejsze gry i zabawy.

Uroczystości dożynkowe zostały poprzedzone Mszą Świętą, którą odprawili duchowni z gminy Stegna z wyjątkową oprawą muzyczną zespołu Congressio.

W imprezie wzięli udział: Wicestarosta Barbara Ogrodowska, Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska,  Przewodnicząca i Wiceprzewodniczący Rady Gminy, Radni, Sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy placówek i instytucji gminnych i powiatowych oraz mieszkańcy gminy Stegna i całego powiatu nowodworskiego, a także przebywający jeszcze na Mierzei turyści.

Relację z uroczystości dożynkowych mozna obejrzeć TUTAJ:

 

Podczas dożynek roztrzygnięto następujące konkursy:

Konkurs wieńców dożynkowy

- cel konkursu:

Kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych związanych ze Świętem Plonów. Prezentacja najpiękniejszych wieńców dożynkowych z terenu Gminy Stegna. Kultywowanie cennych aspektów życia mieszkańców wsi i obszarów wiejskich. Podtrzymanie umiejętności wykonywania tradycyjnych rekwizytów obrzędowych. Prezentacja bogactwa plonów wplecionych w wieniec dożynkowy.

 

Komisja Konkursowa w składzie: Piotr Wiatr, Anna Galewska, Dorota Chojna przyznała: 

  • WYRÓŻNIENIA: Sołectwo Drewnica (NAGRODĘ ufundowała OSM MALUTA w Nowym Dworze Gdańskim); DPS MORS (NAGRODĘ ufundował PODR – Biuro Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim); sołectwo Rybina
  • III miejsce – sołectwo Junoszyno
  •  II miejsce – sołectwo Tujsk
  •  I miejsce – sołectwo Mikoszewo

Konkurs stoisk promocyjnych  

- cel konkursu:

Kultywowanie oraz popularyzacja najbardziej wartościowych i żywych tradycji regionalnych oraz kulturowych Gminy Stegna. Rozbudzanie zainteresowań twórczością ludową. Promocja lokalnych produktów.

 

Komisja Konkursowa w składzie: Piotr Wiatr, Anna Galewska, Dorota Chojna przyznała:

  • WYRÓŻNIENIA:  sołectwo Jantar, DPS MORS
  • III miejsce – sołectwo Stegienka – Osada
  • II miejsce – sołectwo Tujsk
  •  I miejsce – sołectwo Junoszyno

 Konkurs  ”Piękna Wieś 2014”  

celem konkursu jest ochrona i poprawa wartości krajobrazu przyrodniczego oraz kulturowego wsi, poprawa jakości życia na wsi, podniesienie atrakcyjności wypoczynkowej obszarów wiejskich, aktywizacja i integracja społeczności lokalnej.

 

Oceny dokonała Komisja Konkursowa w składzie: Rafał Tokarski, Diana Widanka, Małgorzata Furman

 

Na szczeblu gminnym  w  kategorii  „Wieś”, I miejsce  otrzymała miejscowość Tujsk,

w kategorii „Zagroda” I miejsce otrzymali Państwo Józef i Stanisława Szuksta z Junoszyna.

 

Niewąpliwą atrakcją dożynek był Pokaz rycerski w wykonaniu Regimentu Piechoty Zaciężnej. Na klika godzin plac rekreacyjny w Junoszynie zamienił się w średniowieczną osadę, w której dochodziło do pojedynków, bitew, a o wyniku sporów decydował „Sąd Boży”.  Gmina Stegna po raz pierwszy w czasach współczesnych gościła tak znamienitych gości.

W przeszłości tereny, które obecnie zamieszkujemy stały się areną zmagań polsko - krzyżackich. We wrześniu 1463 r. rozpoczęła się tbowiem bitwa lądowo - wodna, zwana później bitwą na Zalewie Wiślanym. Celem operacji była odsiecz obleganego przez wojska królewskie i gdańskie Gniewu. Wielki mistrz Zakonu Ludwik von Erlichslausen zebrał wszystkie dostępne siły. Oddziały z Sambii miały przepłynąć łodziami i na terenie Żuław spotkać się z pozostałymi wojskami. Na 44 łodzie rybackie zaokrętowano półtora tysiące zbrojnych. Zostali oni przewiezieni Zalewem na zachód, dalej mieli płynąć Wisłą Elbląską i Leniwką na Żuławy. Gdańszczanie byli jednak uprzedzeni o planach krzyżackich, toteż w pobliżu Gdańskiej Głowy galar wiślany i 10 łodzi z Gdańska zagrodziły im drogę. Wielki mistrz nie zdecydował się na atak, a w celu zawiadomienia wojsk lądowych o kłopotach rozkazał nocą z  9 na 10 września spalić Jankowo Żuławskie, następnej nocy spalono wsie Przemysław i Jantar. Wobec braku odpowiedzi 13 września wielki mistrz wycofał łodzie na Zalew (w rejon Tujska), w wobec działań zaczepnych floty gdańskiej i elbląskiej wycofał się w okolice Elbląga. Tam 15 września doszło do bitwy, w której flota gdańsko - elbląska rozbiła Krzyżaków, zdobywając lub niszcząc łodzie i galery przeciwnika i biorąc ponad 500 jeńców (wielki mistrz uciekł). Zakończona klęską operacja była ostatnią znaczącą akcją zaczepną Zakonu podczas wojny.

 Pokaz rycerski był drugą imprezą w ramach Święta Kultury. Tym razem  na uczestników przedsięwzięcia czekało niesamowite widowisko przygotowane przez  Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka. W wykonaniu bractwa rycerskiego mogliśmy zobaczyć:

- wystrzał z organek – broni wielolufowej;

- pokazy walk – walka turniejowa, „Sąd Boży”, walka zbiorowa tzw. „mellee”;

- pokazy artyleryjskie;

- pokazy sokolnicze;

- naukę tańca średniowiecznego;

- fireshow z elementami pirotechnicznymi.

 

Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji w postaci:

- toru łuczniczego;

- zwiedzania namiotu rycerskiego;

- możliwości przymierzenia zbroi rycerskiej;

- warsztatu czerpania papieru;

- stanowiska mincerza.

 

Gminny Ośrodek Kultury w Stegnie zapewnił także bezpłatny poczęstunek (bigos, grochówkę, kiełbaski z grilla, karkówkę).

 ...................................................................................................................................................

 GMINNY OŚRODEK KULTURY W STEGNIE uzyskał dofinansowanie na realizację projektu pt.:

„WYPOSAŻENIE GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W STEGNIE ORAZ ORGANIZACJA ŚWIĘTA KULTURY”

 Pokaz rycerski oraz poczęstunek został współfinansowany ze środków UE w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

...................................................................................................................................................

Do programu dożynek włączono także drugą edycję Narodowego Czytania . Uczestnicy akcji, zaproszeni przez Gminną Bibliotekę  czytali niezapomniane fragmenty Ogniem i mieczem, Potopu i Pana Wołodyjowskiego. Wszyscy obecni z zainteresowaniem zasłuchiwali się w pięknym języku Trylogii Sienkiewicza.

Liczba wyświetleń: 1091