Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

KONFRONTACJE TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ - Inauguracja Drukuj Stworz PDF

Wczorajszego wieczoru - 15.10.2014, zapoczątkowaliśmy nową tradycję. Tradycję, która pozwoli zaprezentować talenty oraz pasje mieszkańców Żuław i Mierzei Wiślanej.

Wydarzenie było imprezą inaugurującą Konfrontacje Twórczości Artystycznej. Przez najbliższe 4 tygodnie będziemy się spotykać w różnych miejscach na terenie gminy Stegna, aby wspólnie rozwijać i pogłębiać naszą tożsamość kulturową.

Konfrontacje Twórczości Artystycznej powstały z myślą o muzykach, pasjonatach i artystach, którzy wreszcie znaleźli w sobie dość odwagi i determinacji, by zaprezentować talenty i owoce swojej pracy szerszej publiczności. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 25 uczestników: 3 fotografów, 10 pasjonatów rękodzieła, 2 malarzy, 10 zespołów muzycznych i solistów.

Spotkanie inaugurujące otworzył występ młodych solistek, które przygotowywały się pod czujnym okiem pana Andrzeja Michalczuka. Kolejną artystką była pani Małgorzata Suliga - mieszkanka Stobca, która swoim autorskim programem zachwyciła zgromadzoną publiczność . Pani Małgosia tak mówi o sobie: "Od dziecka marzyłam o malowaniu, świewałam całe moje życie, a potem zaczęłam pisać wiersze - tak grało w mojej duszy, że aż ziściłam te marzenia przelewając je na papier". Kolejnym punktem programu była projekcja niezwykłego filmu pt.: Mierzeja i Żuławy urzekają przez cały rok", autorstwa Sylwii Malik (Agencja Multimedialna Sztuka Wizji). Na zakończenie wieczoru wystąpił Duet Wokalny Mierzeja, w składzie: Elżbieta Wojtuń oraz Urszula Olenicz - znane wszystkim mieszkańcom gminy Stegna. Jako duet panie śpiewają 10 lat. W repertuarze mają pieśni religijne, polskie piosenki popularne, pieśni i piosenki myśliwskie. Biorą udział w przeglądach pieśni na terenie Polski północnej. Spotykają się z miłym przyjęciem i uznaniem publiczności, co udowodniły podczas wczorajszego wieczoru ;-)

Inauguracja Konfrontacji Twórczości Artystycznej ukazała nam także wiele nieodkrytych dotąd talentów. Uczestnicy mogli podziwiać:

  • obrazy olejne o tematyce Żuław i Mierzei Wiślanej, autorstwa pana Mieczysława Wojciucha
  • obrazy olejne o tematyce Żuław i Mierzei Wiślanej, autorstwa pana Adama Bagińskiego
  • obrazki o różnej tematyce, autorstwa pani Małgorzaty Suligi
  • wystawę fotograficzną ś.p. Ludwiki Stanisławy Rutkowskiej pt.: "Żuławskie Impresje"
  • wystawę fotograficzną pania Moniki Bukowińskiej oraz pana Dominika Bednarskiego pt.: "Żuławy - patrzę inaczej"
  • ceramikę autorstwa Jakuba Stupkiewicza
  • ceramikę dzieci z Koła ceramicznego działającego przy GOK w Stegnie
  • kwiaty z origami pani Danuty Miszewskiej
  • wystawę rękodzieła, autorstwa Klubu Pasjonatów Rękodzieła

Już w najbliższą sobotę 18 października w godz.: 12:00 – 16:00 w Sali GOK w Stegnie odbędzie się pierwsza odsłona Jarmarku lokalnych twórców rękodzieła. Kolejna odbędzie się w Sali CAL przy OSP w Mikoszewie – 25 października. Zależy nam na tym, aby prezentowana twórczość odnosiła się w jak największym stopniu do tożsamości kulturowej i wyrażała przynależność do regionu Żuław i Mierzei Wiślanej. Dlatego zgłoszone propozycje podlegały naszej weryfikacji, celem wyłonienia najciekawszych prac. Podczas jarmarku lokalnych twórców będzie można podziwiać wspaniałe rękodzieło, obrazy, fotografie oraz wziąć udział w warsztatach filcowania, decoupage i wyplatania wikliny.

Kolejną odsłoną Konfrontacji będzie Prezentacja lokalnych zespołów muzycznych i solistów. Warunkiem udziału artystów jest miejsce zamieszkania lub prowadzenia działalności na terenie Powiatu Nowodworskiego. Podczas imprezy zapraszamy do wspólnej zabawy – taniec jak najbardziej wskazany ;-)  Prezentacja zespołów i solistów odbędzie się również w dwóch terminach: 23 października o godz.: 17:00 w Stegnie oraz 28 października również o godzinie 17:00 w Mikoszewie. Po zakończeniu występów w danym dniu będą mogli Państwo głosować na najlepszego artystę. Przewidujemy nagrodę publiczności w wysokości 300 zł na zakup nagrody rzeczowej za zajęcie I miejsca oraz odpowiednio: za zajęcie II miejsca 250 zł;  za zajęcie III miejsca 200 zł oraz za zajęcie IV miejsca 150 zł.

Uroczyste zakończenie Konfrontacji Twórczości Artystycznej odbędzie się w świetlicy w Rybinie 14.11.2014 o godzinie 17:00. W programie znajdzie się występ zwycięskich zespołów muzycznych, prezentacja multimedialna z Konfrontacji oraz poczęstunek.

Liczymy na Państwa obecność podczas Konfrontacji, ponieważ jest to idealna okazja do poznania twórczości artystycznej mieszkańców regionu Żuław i Mierzei Wiślanej.  Jako ciekawostkę powiem, że w ramach przedsięwzięcia zostanie wydrukowana broszura, w której znajdą Państwo informacje o lokalnych artystach, pasjonatach – ich dane kontaktowe oraz opis ich działalności. Może akurat będziecie potrzebować zespołu na jakąś imprezę rodzinną lub będziecie chcieli zamówić obraz lub inny ciekawy prezent na urodziny czy imieniny dla kogoś bliskiego… 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt "Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej poprzez organizację Konfrontacji Twórczości Artystycznej oraz doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie" jest współfinansowany ze środków UE w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

logo

 

plakat

Liczba wyświetleń: 1125