Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

NIE WYPALAJ TRAW NA WIOSNĘ Drukuj Stworz PDF

NIE WYPALAJ TRAW NA WIOSNĘ

 

Okres przedwiośnia od lat charakteryzuje się wzrastającą liczbą pożarów łąk i nieużytków. Najczęstszą tego przyczyną jest wypalanie traw. Skutki tej praktyki faktycznie są odwrotne od oczekiwań ludzi, którzy w tego typu praktykach upatrują działań korzystnych dla urodzajności gleby. Pożary wywołane wypalaniem traw niejednokrotnie prowadzą do poważnych strat materialnych, często powodując utratę dorobku życia. Z doświadczeń straży wynika nadto, że mogą one przynosić także skutki tragiczne. Każdego roku w Polsce pożary wywołane wypalaniem traw prowadzą do śmierci ludzi. Przyrodnicy natomiast podkreślają, że pożary mają negatywny wpływ na urodzajność gleby. Niszcząc mikrofaunę prowadzą do wyjałowienia gleby, która traci swoje właściwości.

 

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i rezygnacji ze złych przyzwyczajeń wypalania traw i pozostałości roślinnych w interesie nas wszystkich, w interesie ochrony przyrody, naszego zdrowia i życia.

 

Od początku roku do 13 marca br. strażacy wyjeżdżali już do ponad 20 tysięcy pożarów traw, łąk i nieużytków (paliło się w sumie już ponad 11 756ha). Najwięcej tego rodzaju pożarów odnotowano na terenie woj. dolnośląskiego (4495), śląskiego (3441) i mazowieckiego (2064).
Niestety wzrasta również ilość pożarów lasów. We wspomnianym okresie strażacy gasili już 563 takich pożarów. Ich najwięcej było na terenie województw: dolnośląskiego (87), mazowieckiego (68) i podkarpackiego (56).

 

Więcej www.straz.gov.pl

Liczba wyświetleń: 1074