Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Bezpańskie zwierzęta - „człowiek” zgotował im ten los Drukuj Stworz PDF

 

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.” - ustawa o ochronie zwierząt

 

 

W Polsce jest przeprowadzanych wiele kampanii społecznych uświadamiających ludziom, że zwierzę nie jest rzeczą, że czuje, kocha i tęskni podobnie jak człowiek. Mimo to, co roku również na terenie Gminy Stegna znajdujemy porzucone psy.

 

Z terenu naszej gminy odłowiono:

  • w 2010 r. - 23 psy,
  • w 2011 r. - 16 psów,
  • w 2012 r. - 24 psy,
  • w 2013 r. - 20 psów,
  • w 2014 r. - 20 psów.

 

W 2015 roku, tak jak i w roku poprzednim, Gmina podpisała umowę na odławianie bezdomnych psów, ich transport do schroniska i opiekę z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt OTOZ „Animals” z siedzibą w Gdyni. Odłowione psy trafią do schroniska dla zwierząt w Dąbrówce koło Wejherowa. Tam będą miały zapewnione schronienie, karmę i opiekę weterynaryjną oraz będą poddawane sterylizacji w celu zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu.

 

Schronisko będzie przeprowadzać akcje adopcyjne w celu znalezienia dla bezdomnych zwierząt nowych właścicieli. Niestety, część bezdomnych zwierząt nigdy nie trafia do nowego domu i kończy swój żywot w schronisku. Schronisko zapewnia wszystkim odebranym zwierzętom byt i opiekę, ale nie jest w stanie zastąpić im normalnego domu.

 

Koszty opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz ich wyłapywania ponosi Gmina. Za odłowienie i odebranie jednego psa przez OTOZ „ANIMALS” Gmina zgodnie z umową  jest zobowiązana zapłacić kwotę 1 600,00 zł. Pomnożenie tej kwoty przez ilość odebranych zwierząt daje kwotę ponad 30 tysięcy złotych rocznie.

 

Część bezdomnych psów i wolno żyjących kotów ulega wypadkom drogowym. Koszty leczenia tych zwierząt również pokrywa Gmina. Do wydatków na opiekę nad zwierzętami należy doliczyć koszty: sterylizacji wolno żyjących kotów oraz koszt ich dokarmiania.

 

Przyczyn bezdomności zwierząt jest dużo, do głównych należałoby zaliczyć:

  • porzucanie zwierząt przez właścicieli,
  • zabłąkania i ucieczki zwierząt,
  • niekontrolowane rozmnażanie,
  • brak wiedzy społeczeństwa w zakresie prawidłowej opieki nad zwierzętami domowymi, zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu zwierząt oraz brak właściwych postaw i zachowań wobec zwierząt bezdomnych.

Zwierzęta zostają porzucone najczęściej przed wakacjami. Często opieka nad nimi koliduje z planami urlopowymi „pana”. Cześć zwierząt jest po prostu niechcianym lub nietrafionym prezentem. Inne pojawiły się na świecie, bo właściciel nie zadbał o sterylizację swojego pupila, a ślepego miotu nie uśpił. Zwierzęta często płacą za ludzkie błędy.

 

Koszty finansowe utrzymania bezdomnych zwierząt ponosi Gmina, czyli my wszyscy. Pamiętajmy, że cierpienia porzuconych zwierząt nie da się przeliczyć na żadną kwotę.

 

Zwracamy się do mieszkańców z apelem, by nie byli obojętni na cierpienie zwierząt. Nie odwracajcie głowy, gdy ktoś wyrzuca zwierzaka z samochodu. W miarę posiadanych możliwości, zapiszcie rejestrację samochodu, jego markę i kolor, zapewnijcie pierwszą pomoc zwierzęciu, a następnie powiadomcie odpowiednie służby. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt: „Osoba, która napotka porzuconego psa […] ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję.”.

 

Nr telefonu do Straży Gminnej w Stegnie: 55 247 84 43, kom. 693 407 905.


Liczba wyświetleń: 734