Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

KURS NURKOWANIA Drukuj Stworz PDF

W czerwcu na stegieńskim basenie Fala, rozpoczął się pierwszy w historii naszego regionu kurs dla płetwonurków. Dzięki zaangażowaniu zastępcy wójta Gminy Stegna, pana Tomasza Gajewskiego, grupa strażaków i ratowników z powiatu nowodworskiego zdobyła nowe uprawnienia, jakże potrzebne na terenie z każdej strony otoczonym wodą.

Pod angielskim akronimem OWD, czyli Open Water Diver, krył się czterodniowy kurs I stopnia, uprawniający do nurkowania do 18 metrów głębokości. Instruktorzy Radosław Jurkowski i Wojciech Wolski z krakowskiego klubu nurkowego 5 Fal, nie ograniczyli się tylko do przekazywania suchych informacji podczas wykładów, ale dokładnie przećwiczyli wszystkie możliwe sytuacje awaryjne w kontrolowanych warunkach w basenie, a później przeegzaminowali zdobyte przez kursantów umiejętności podczas nurkowania do wraku statku Bryza na Helu, oraz przy bardzo ograniczonej widoczności przy ujściu Wisły w Mikoszewie.

Trudne warunki i wymagający instruktorzy byli najlepszą szkołą dla nowych adeptów nurkowania. I stopień nurkowy zaostrzył apetyty na kolejne bardziej zaawansowane stopnie. W planach pojawiło się już założenie lokalnej sekcji nurkowej, a w przyszłości klubu nurkowego, w którym zrzeszać mogliby się wszyscy lokalni nurkowie. Dzięki temu łatwiej będzie organizować wspólne wyjazdy na nurkowiska. 
Po sukcesie pierwszej edycji kursu, pojawiły się już kolejne pytania o następne terminy. Instruktor Jarosław Jurkowski stwierdził, że skoro to hobby zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością, to następny kurs odbędzie się już we wrześniu.


 

Liczba wyświetleń: 797