Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

III Multimedialny Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Na Temat Krajów Anglo- i Niemieckojęzycznych Drukuj Stworz PDF

W dniu 17 marca 2016 roku w Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie odbył się III Multimedialny Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy Na Temat Krajów Anglo- i Niemieckojęzycznych. Data konkursu została wybrana nieprzypadkowo na dzień, w którym przypada irlandzkie święto, a mianowicie Dzień Świętego Patryka (słusznie kojarzone z kolorem zielonym i listkiem koniczyny).

W tegorocznej edycji do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny dziewięciu szkół z powiatu nowodworskiego oraz tczewskiego: Nowego Dworu Gdańskiego, Tczewa, Ostaszewa, Kmiecina, Sztutowa, Krynicy Morskiej, Tujska, Stegny oraz Mikoszewa. Jak co roku uczniowie odpowiadali na pytania quizowe z zakresu polityki, historii, geografii, muzyki, literatury, przemysłu, kultury, języka, sportu, tradycji i obyczajów krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Drużyny wybierały stopień trudności pytania wg skali za 5, 10 lub 15 punktów. Pytania pojawiały się na ekranie w formie efektownej prezentacji multimedialnej, która była owocem pracy projektowej trzech uczennic z Gimnazjum z Mikoszewa.

 Quiz urozmaicony był konkurencjami takimi jak puzzle (odgadywanie z fotografii znanych postaci) oraz zagadkami muzycznymi. Nie zabrakło także zadań sprawdzających sprawność fizyczną oraz poczucie humoru członków wszystkich zespołów. Pierwsze z nich polegało na toczeniu na czas sera o wadze ok. 4 kilogramów. Konkurencja nazwana „cheese rolling” wywodzi się od niezwykłego sportu z ponad 200-letnią tradycją z angielskiego hrabstwa Gloucestershire. Drugie zadanie nawiązywało do organizowanych w południowej części Wielkiej Brytanii zawodów zaklinania robaków (worm charming), które polegało na znalezieniu w ziemi rozłożonej przed zawodnikami jak największej liczby niezwykle apetycznych żelkowych dżdżownic. Drużyny otrzymywały punkty w zależności od ilości wyszukanych robaczków.

                Wszystkie konkurencje wzbudzały żywe zainteresowanie wśród zgromadzonej publiczności. Zaciekawienie pytaniami wykazywali także zaproszeni goście. Naszą uroczystość uświetniła obecność Pana Tomasza Gajewskiego – Zastępcy Wójta Gminy Stegna, przybyli również przedstawiciele sponsorów –  Banku Spółdzielczego w Stegnie. Równie miłymi gośćmi byli Opiekunowie drużyn biorących udział w konkursie oraz Dyrektorzy szkół będących organizatorami całego przedsięwzięcia. Jako gospodarz i organizator – Dyrektor Gimnazjum im. Na bursztynowym Szlaku – Pani Katarzyna Janowska oraz współorganizator – Dyrektor Zespołu Szkół w Stegnie - Pani Renata Cichosz. 

Wszystkie drużyny dzielnie walczyły o każdy punkt dla swojej szkoły, nikt nie odpuszczał. Rywalizacja była zdrowa i motywująca. Po wysłuchaniu piosenek anglojęzycznych, przepięknie wykonanych przez uczniów szkół z Mikoszewa (Milena Balicka, Zuzanna Wojtachnia) oraz Stegny (Bartosz Cieśla) nadszedł czas na podsumowanie punktacji.

Zwycięzcą  trzeciej edycji Multimedialnego Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy Na Temat Krajów Anglo- i Niemieckojęzycznych został Zespół Szkół w Stegnie. Drugie miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie. Trzecie miejsce na podium przypadło w udziale Zespołowi Szkół im. Janusza Korczaka w Krynicy Morskiej. Zwycięzcom składamy serdeczne gratulacje!

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe. Gdyby nie liczni sponsorzy wspierający nasze konkursowe przedsięwzięcie, pewnie upominki byłyby skromniejsze. W wyniku tegorocznego bardzo entuzjastycznego podejścia darczyńców, uczniowie mogli cieszyć się słownikami obrazkowymi, słownikami zawierającymi do 70 000 haseł z języka niemieckiego, słownikami oksfordzkimi z języka angielskiego, książkami służącymi do przygotowania się do egzaminów językowych, fiszkami z języków angielskiego i niemieckiego, tablicami z czasownikami nieregularnymi obu języków, pendrivami, torbami na laptopy, długopisami, ołówkami, temperówkami, smyczami, kubkami, puzzlami, kubkami termicznymi, plakatami, planami lekcji, zakładkami do książek, książkami anglo- lub niemieckojęzycznymi o różnej tematyce oraz cukierkami „krówkami”.

Mamy nadzieję, że uczestnicy bogatsi o nowe wrażenia, wiedzę, doświadczenia, znajomości oraz trofea w postaci nagród będą mile wspominali swój udział w naszym konkursie. Liczymy, że na twarzach wszystkich biorących czynny udział jak i oglądających  nasze tegoroczne wydanie konkursu,  na wspomnienie o tej uroczystości pojawi się szeroki uśmiech, bo o to właśnie chodziło!

Składamy w tym miejscu serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom oraz darczyńcom. Dziękujemy Radzie Rodziców przy Gimnazjum im. Na Bursztynowym Szlaku w Mikoszewie oraz Radzie Rodziców przy Zespole Szkół w Stegnie. Dziękujemy Prezesowi Banku Spółdzielczego w Stegnie- Panu Grzegorzowi Witkowskiemu ; Przedsiębiorstwu Komunalnemu „Mierzeja” w Stegnie- Panu Cezaremu Malinowskiemu; Firmie ENERGA; Firmie LOTOS; Wydawnictwom: EGIS, Macmillan, Oxford University Press, Pearson; Aptece Pod Lipą -Państwu Annie i Tomaszowi Sosnowskim z Drewnicy; Cukierni SOWA-Panu Adamowi Sowa i Robertowi Marć z Bydgoszczy; Firmie Handlowej "Zaborki"- Państwu Zaborowskim z Żuławek oraz Państwu Elżbiecie i Robertowi Stoop z Żuławek za przepiekną „kwiecistą” oprawę naszej uroczystości.

Z całego serca przekazujemy WSZYSTKIM zaangażowanym w naszą uroczystość słowo „DZIĘKUJEMY!”. Podziękowania te składają nauczyciele języków obcych ze Szkół organizujących konkurs : Paulina Bunda-Popielarz, Katarzyna Drynko, Agnieszka Rudzińska, Dorota Skibowska i Joanna Woźniak.

Zredagowała : Dorota Skibowska

Zamieszczone zdjęcia autorstwa: Paulina Bunda-Popielarz, Dorota Skibowska

Liczba wyświetleń: 1003