Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Misterium Paschalne w ZSP Drewnica Drukuj Stworz PDF

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drewnicy dwukrotnie przeżywano Misterium Męki Pańskiej – 21 marca, wieczorem, odbyło się przedstawienie dla lokalnej społeczności, na które przybyli także zaproszeni goście: Wójt Gminy Stegna, p. Ewa Dąbska oraz ksiądz Jarosław Plis, radni i sołtysi okolicznych miejscowości, emerytowani pracownicy szkoły,  rodzice uczniów i okoliczni mieszkańcy. Drugi występ odbył się we wtorek, 22 marca i miał charakter szkolny. Wydarzenie przygotował Samorząd Uczniowski (uczniowie klas 4-6), pod opieką p. Agnieszki Bastian, p. Natalii Biernackiej oraz p. Anny Krokosz.

Tegoroczne przedstawienie zabrało widzów w piękną, ale pełną zadumy podróż. Całe przedstawienie odgrywało się w dwóch światach – współczesnym i antycznym. Dwoje współczesnych dzieci – siostry – rozmawiając o lekcjach religii i Panu Jezusie, odkrywało tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Wizualizacją ich rozmów były sceny z życia Jezusa, przeplatające się z wątkiem współczesnym – powołanie uczniów, nauka modlitwy oraz rozmowa o przebaczaniu, zdziałane przez Jezusa cuda, wieczernik i ustanowienie sakramentu Eucharystii, ogród oliwny i pojmanie Jezusa, wyrok Piłata, droga krzyżowa, śmierć na krzyżu i zmartwychwstanie.  Dopełnieniem całości była przejmująca muzyka oraz pieśni śpiewane przez aktorów.

Mocnym akcentem przedstawienia była droga krzyżowa, którą widzowie przeżywali razem z Jezusem. Męka Chrystusa ukazana była prawdziwie – biczowanie, niesienie krzyża, upadki pod jego ciężarem, spotkanie Maryi, Weroniki, pomoc Szymona z Cyreny w niesieniu krzyża, śmierć Jezusa i złożenie do grobu przy dźwiękach Gorzkich żali – wprowadzała
w podniosły i pełen zadumy nastrój. Zmartwychwstanie dało zaś ostateczną nadzieję na Życie Wieczne. W ten sposób również liczna publiczność została wciągnięta w rozważania na temat Bożej Miłości do ludzi. Ukazana tu została wielka miłość Jezusa do człowieka, który oddał swoje życie za nas.

Całe przedstawienie miało niezwykle symboliczny wymiar i widzowie z pewnością przeżywali wszystko głęboko w sobie, w odniesieniu do swojego życia i postępowania, przygotowując się na święta Wielkanocne.

Po zakończeniu Apelu nastąpiło krótkie przemówienie Pani Dyrektor Bożeny Kowitz, która złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia .

 

Dyrekcja ZSP Drewnica


 

Liczba wyświetleń: 767