Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Ustawa o ochronie przyrody – zmiany od 1 stycznia 2017 r. Drukuj Stworz PDF

Urząd Gminy w Stegnie informuje, że z  dniem 1 stycznia 2017 r.  zniesiony został obowiązek uzyskania zezwolenia na usuniecie drzew z terenu prywatnej posesji.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy właściciele prywatnych posesji są zwolnieni z obowiązku uzyskania w urzędzie gminy zgody na wycinkę drzew, jeżeli nie jest ona związana z działalnością gospodarczą*.

 

W innych wypadkach o zezwolenie trzeba będzie się starać, ale dopiero w odniesieniu do drzew, których obwód (mierzony na wysokości 130 cm) przekroczył 100 cm  w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego, natomiast w przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

 

Stawki opłat za usunięcie drzew i krzewów nie mogą przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów.

 

*Prowadzenie gospodarstwa rolnego jest działalnością gospodarczą, ale zasadność naliczenia opłat zależy od celu uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów – co do zasady zatem wydaje się, że brak jest podstaw by uznać w sposób generalny, że rolnicy są zwolnieni z opłat np. za wycięcie olch z łąki ale należy mieć na względzie cel (przyczynę) wycinki i jej związek z działalnością rolniczą (WSA we Wrocławiu w wyroku z 25.04.2012 r., III SA/Wr 66/12)

Załączniki

Typ Opis Data Dodał
załącznik Ustawa o ochronie przyrody – zmiany od 1 stycznia 2017 r. 2017-01-12 09:58:17 Jarosz Michał
Liczba wyświetleń: 1149