Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Położenie Drukuj Stworz PDF

Stegna - uważana za jedną z najpiękniejszych miejscowości Mierzei Wiślanej, położona na prastarym bursztynowym szlaku, o bardzo bogatej historii. Od dawna jest uważana za wspaniały region letniskowy
i wypoczynkowy, a to za sprawą swego atrakcyjnego położenia.
Pierwsza wzmianka historyczna związana jest z rokiem 1432.


Gmina Stegna położona jest w północno-wschodnim krańcu województwa Pomorskiego. Gminę Stegna określa granica: północ - 13-kilometrowy pas wybrzeża Zatoki Gdańskiej, zachód: przekop Wisły (Mikoszewo).
Obszar gminy Stegna obejmuje północną część Żuław Wiślanych, będących rozległą równiną położoną w delcie Wisły, którą stanowią łąki i pola uprawne, poprzecinane gęstą siecią kanałów i rowów melioracyjnych, odwadniających bardzo żyzne gleby powstałe z osadów wiślanych.


W Stegnie dominuje zabudowa współczesna, jednakże w znacznym stopniu zachowały się także budynki przedwojenne. Po rozkwicie
w okresie międzywojennym nie zachowały się niestety zabudowy przedwojennego kurortu.


Najcenniejszym zabytkiem Stegny jest kosciół parafialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa Kosciól, o konstrukcji szachulcowej, pochodzi w obecnej postaci z konca XVII w. (1682-1683). Na wieży znajduje się gałka z chorągiewką wietrzną - widnieje na niej data 1682.

Dziś Stegna jest wspaniałą miejscowością wypoczynkową z bardzo bogatą ofertą. Wspaniała piaszczysta plaża, czyste morze, nie pozwalają zapomnieć o tej miejscowości podczas planowania wakacji.

 

Źródło: www.stegna.mierzeja.com

Liczba wyświetleń: 965