Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Listy dla Ziemi Drukuj Stworz PDF

Listy dla ziemi

 

Do programu Listy dla ziemi zgłosiły się cztery placówki z gminy Stegna:

- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Drewnicy (SP - 212 uczniów, przedszkole - 38 dzieci)

- Zespół Szkół w Stegnie (SP - 138 uczniów, przedszkole - 28 dzieci)

- Szkoła Podstawowa w Jantarze (SP - 82 uczniów, w "0" - 17 dzieci)

- Zespół Szkół w Tujsku ( SP - 125 uczniów, "0" - 23 dzieci)

 

fundacjaarka_logo.png

Bielsko-Biała 22.02.2013


Dzieci z gminy Stegna napiszą Listy dla Ziemi


Stegna znalazła się w gronie ponad 120 miast i gmin, które już przystąpiły do największej w tym roku akcji ekologicznej w Polsce. „Listy dla Ziemi” to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej. W wydarzeniu ma wziąć udział blisko milion osób w całej Polsce.

 

Głównymi celami Listów dla Ziemi są edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego dla samorządów tematu  segregacji odpadów i recyclingu. Pomysł, na który wpadła bielska fundacja, jest bardzo prosty. Dzieci z gmin, które zgłosiły chęć udziału w projekcie, w kwietniu podczas zajęć szkolnych na specjalnym ekologicznym papierze (zrobionym z makulatury) będą pisać specjalne listy. Ich tematyka może być związana m.in. z gospodarką odpadami, a zatem tematem bardzo dziś gorącym ze względu na wchodzącą w życie ustawę śmieciową.

 

Listy łączą pokolenia

 

Listy dzieci zabiorą do domów i przekażą je dorosłym: rodzicom, dziadkom, wujkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie – chcąc napisać list – będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli – zawsze zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole – przeczytają przyniesione prace i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska.

 

Konkurs na najpiękniejszy list

 

Akcji będą towarzyszyły m.in. happeningi, wystawy, konkursy, pochody edukacyjne, instalacje, zbiórki surowców. Do szkół trafią plakaty, filmy i broszury edukacyjne. W oparciu o te materiały każdy nauczyciel będzie mógł przeprowadzić lekcję tematyczną i przygotować uczniów do napisania listów.

 

Zwieńczeniem akcji ma być konkurs na najpiękniejszy list. Prace zgłoszone przez szkoły prezentowane będą na specjalnym fanpage’u Listów dla Ziemi (www.facebook.com/listydlaziemi) na Facebooku, a decyzję, komu przyznać nagrodę główną, podejmą internauci. Co więcej, jury złożone z dziennikarzy i nauczycieli wybierze 10 najlepszych listów, które będą promowane w mediach i pokazywane na wystawach w całej Polsce.

 

Według szacunków w akcji ma wziąć udział około miliona osób w całej Polsce. – Bardzo się cieszę, że gmina włączyła się w naszą akcję. I że jest nas już tylu. Myślę, że dla nas wszystkich to wielka szansa na to, by wreszcie coś zmienić. Bardzo często mówimy sobie: co ja jeden mogę zrobić? Co da zasadzenie jednego drzewa? Teraz nikt nie będzie już sam. Jesteśmy ekologiczną drużyną narodową. Niech impulsem do działań będzie dziecięca wiara i naiwność – że świat jest dobry i że razem naprawdę możemy wpłynąć na rzeczywistość – podsumowuje, pomysłodawca akcji Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej Arka.

 

Więcej o akcji można dowiedzieć się tutaj: www.facebook.com/listydlaziemi.

Załączniki

Typ Opis Data Dodał
załącznik Plakat_Listy_dla_Ziemi 2013-02-25 10:07:33 Kozłowska Marta
załącznik wywiad z Wojciechem Owczarzem 2013-02-25 10:07:17 Kozłowska Marta
Liczba wyświetleń: 1257