Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Obchody 69. rocznicy wyzwolenia Obozu Stutthof Drukuj Stworz PDF

W strugach deszczu odbyły się obchody 69. rocznicy wyzwolenia Obozu Stutthof.

Główne uroczystości rozpoczęły się 9 maja o na godz. 11:00 pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa. Uczestniczyli w nich przedstawiciele urzędów państwowych, samorządów, służb mundurowych, szkół, duchowni, młodzież szkolna, mieszkańcy powiatu, a także byli więźniowie KL Stutthof.

Z recytacją wiersza wystąpił uczeń gimnazjum w Mikoszewie, który jest laureatem VI Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Dzieci i młodzież recytują poezję o tematyce patriotycznej, wojennej i obozowej”. 

Oprawę uroczystości zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP. 

Galerię zdjęć z uroczystości w Sztutowie można obejrzeć TUTAJ.


W ramach obchodów 69. rocznicy wyzwolenia Obozu Stutthof, także przy nie najlepszej pogodzie w Sztutowie rozegrano XIX Sztafetowy Bieg Pamięci Narodowej, w którym jak co roku udział wzięli uczniowie szkół powiatu nowodworskiego.

W tegorocznej edycji zawodów na podium stanęli uczniowie ze szkoły podstawowej w Drewnicy i gimnazjaliści z Marzęcina.

Galeria zdjęć z zawodów dostępna jest TUTAJ

 

Ostatnim akcentem obchodów rocznicowych był "Wieczorek Patriotyczny" w Gimnazjum w Mikoszewie.


W spotkaniu przygotowanym przez uczniów wzięli udział byli więźniowie, przedstawiciele Muzeum Stutthof, dyrektorzy szkół, bibliotek oraz GOKu z gminy Stegna i sąsiedniej gminy Sztutowo, a także Wójt Jolanta Kwiatkowska. Na spotkanie licznie przybyli także mieszkańcy.

Gimnazjaliści przedstawili program artystyczny: recytacje wierszy i prozy, pieśni, a nawet współczesne, rapowane piosenki związane z okresem okupacji. 

Wieczorek poetycki stał się okazją do międzypokoleniowego spotkania młodych ludzi z gośćmi specjalnymi uroczystości - byłymi więźniami obozu w Stutthofie: Piotrem Łubieńskim oraz Marią Kowalską. Rozmowa z Panią Marią i jej mężem odbywała się przez wirtualnie przy pomocy połączenia przez komunikator internetowy.

Grupa gimnazjalistów zaprezentowała także projekt filmowy poświęcony 40 kobietom więzionych w Stutthofie po powstaniu warszawskim. Jest to film z elementami animacji zgłoszony na konkurs filmowy o tematyce historycznej.

Galeria ze spotkania w gimnazjum znajduje się TUTAJ.

Liczba wyświetleń: 765