Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Obchody NOCY ŚWIĘTOJAŃSKIEJ w Parku przy Domu Kultury w Rybinie - fotorelacja Drukuj Stworz PDF

W sobotę 21 czerwca 2014 r. odbyły się obchody Nocy Świętojańskiej w Parku przy Domu Kultury w Rybinie. Obchody świętojańskie mają swój początek w świętach powitania lata, związanych z kultem słońca, sił przyrody, z towarzyszącymi im oczyszczającymi rytuałami ognia i wody oraz obrzędami miłości i płodności, które w przeszłości, przed przyjęciem chrześcijaństwa, w czas przesilenia letniego były praktykowane w całej Europie.     Liczne relikty tych wierzeń, obrzędów i praktyk magicznych zachowały się w polskich ludowych obchodach nocy świętojańskiej, kiedy wierzono, iż w tę najkrótszą w roku noc dzieją się cuda: ziemia otwiera się i pokazuje ukryte w niej skarby; woda nabiera czarodziejskich właściwości; a o północy zakwita paproć, której świecący w nocy kwiat ma cudowną moc. Nasi praprzodkowie wierzyli również, że w noc świętojańską wzmaga się siła i aktywność złych mocy, duchów, demonów, a przede wszystkim czarownic, przeciw którym stosowano różne środki ochronne.

Program przygotowanego przedsięwzięcia dostarczył uczetnikom wielu wrażeń. Każdy mógł własnoręcznie wykonać tradycyjny świętojański wianek. Przy świetle zapalonych pochodni, korowód złożony z mieszkańców i turystów przeszedł nad rzekę, aby rzucić wianki na wodę. Dawniej wierzono, że sposób w jaki wianki płyną po wodzie wróży pomyślność w miłości i małżeństwie.

Ciekawym punktem programu był konkurs kulinarny na wieniec sobótkowy (potrawa i ciasto w kształcie wianka) oraz konkurs na stoisko. W konkursie kulinarnym nagrody zdobyli:

KATEGORIA POTRAWA

I miejsce - Lucyna Herman

II miejsce - Sołectwo Chełmek Osada

III miejsce - Agnieszka Lewandowska

 

KATEGORIA CIASTO

I miejsce - Bożena Wyrzykowska

II miejsce -  Henryka Chabzda

III miejsce - Justyna Zamorska

 

W konkursie na stoisko zwyciężyło sołectwo Chełmek Osada. Na drugim miejscu znalazło się stoisko Gminy Sztutowo. 

Dodatkowym punktem programu obchodów Nocy Świętojańskiej było rozstrzygnięcie II Turnieju Sołectw Gminy Stegna. Po zaciętych i emocjonujących zmaganiach, ostateczna klasyfikacja przedstawiła się następująco:

I miejsce - sołectwo Drewnica (135 pkt)

II miejsce - sołectwo Stegna (115,5 pkt)

III miejsce - sołectwo Junoszyno (108,5 pkt)

IV miejsce - sołectwo Bronowo (102,5 pkt)

V miejsce - sołectwo Nowotna (99 pkt)

VI miejsce - sołectwo Chełmek Osada (92 pkt)

VII miejsce - sołectwo Świerznica (74 pkt)

VIII miejsce - sołectwo Tujsk (37 pkt)

IX miejsce - sołectwo Jantar (22 pkt)

X miejsce - sołectwo Stobiec (9,5 pkt)

Konkurencją, która dostarczyła widzom najwięcej emocji był konkurs na najładniejszy taniec sobótkowy. Zaangażowanie mieszkańców poszczególnych sołectw było widoczne w każdym elemencie przygotowanych choreografii. Jedne wzruszające i subtelne, inne pełne entuzjazmu i radości. Każdy układ posiadał jedną istotną cechę - angażował i aktywizował różne pokolenia mieszkańców, rozwijał ich kreatywność.

Dodatkowe atrakcje dla dzieci przygotowali pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Stegnie oraz świetlic wiejskich Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie. Najmłodsi mogli tworzyć mini rzeźby z kolorowych "chrupek" oraz własnoręcznie pomalować odlewy gipsowe. Dużo radości sprawiły dzieciom balonowe zwierzątka, kwiatki i miecze. 

 

logo

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Stegnie "Wyposażenie Domu Kultury w Rybinie oraz organizacja Nocy Świętojańskiej" jest współfinansowany ze środków UE w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.


Liczba wyświetleń: 910