Strona główna Urząd gminy Galeria Linki Kontakt

Pierwsze na polskim wybrzeżu konsultacje społeczne z osobami niepełnosprawnymi dot. modernizacji istniejących wejść na plażę. Drukuj Stworz PDF

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak poruszając się na wózku inwalidzkim, będąc  niewidomym lub osobą z innymi niepełnosprawnościami, można przespacerować się naszymi plażami? Czy można do nich dojechać, jak się na nich poruszać?

W październiku, odbyły się w naszej gminie konsultacje społeczne z osobami niepełnosprawnymi w sprawie omówienia i uwzględnienia ich opinii przy tworzeniu koncepcji urbanistyczno-architektonicznej modernizacji istniejących wejść na plażą w miejscowości Stegna i Jantar.

W spotkaniu uczestniczyła Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska oraz: Ania Rutz ambasadorką projektu „440 km po zmianę” Iwona Krzyżak Reporterka Radia Merkury (jedna z nielicznych reporterek poruszająca się na wózku) Izabela Sopalska  autorką bloga KulawaWarszawa.pl, Maciej Augustyniak Fundacja „Polska bez barier”, Anna Komorowska i Michał Rokita, „Pracownia K” specjalizująca się projektowaniu dla dzieci oraz edukacji architektonicznej, Sylwia Nikko Biernacka założycielka Fundacji Machina Fotografika a także pomysłodawczyni Projektu „440 km po zmianę”, Magdalena Biegańska pracownik Samodzielnego Referatu ds. Osób Niepełnosprawnych Urzędu Miasta w Gdyni, Jerzy Lubaczewski Prezes Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych w Nowym Dworze Gdańskim. Większość z osób uczestniczących, urodziły się z niepełnosprawnością lub stały się nimi w wyniku chorób.

Spotkanie pomogło wypracować wspólnie-listę uwag, zaleceń jakimi powinno się kierować przy dostosowaniu architektury przyplażowej dla osób niepełnosprawnych. Podczas konsultacji, ujawniło się nasze zupełnie inne podejście do tematu dostępności obiektów architektonicznych  itp. Tylko mierząc się z tymi trudnościami w życiu, jesteśmy w stanie konkretnie je doprecyzować, nasi goście znali je po prostu z doświadczenia. Wypracowany dokument zostanie przekazany projektantowi modernizacji zejść na plażę. Mamy nadzieję, że naszej gminie uda się być pierwszą w Polsce, która nie tylko mówi, ale bezpośrednio wpływa na poprawę jakości usług skierowanych do osób niepełnosprawnych.

Konsultacje zostały sfinansowane z Funduszu Inicjatyw Absolwenckich Szkoły Liderów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz budżetu Gminy Stegna.

 

Liczba wyświetleń: 743